Z dniem 1 stycznia 2016 roku zaczęły obowiązywać zmienione zapisy niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Na podstawie tych przepisów, sądy będą nakłaniać strony do ugodowego załatwienia sprawy poprzez podjęcia mediacji.
Mediacja to nieformalna, poufna rozmowa stron będących w konflikcie, której towarzyszy bezstronny i neutralny mediator. Mediator pomaga stronom w zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu ich potrzeb i interesów oraz porozumieniu się w zakresie warunków ewentualnej ugody.
Mediacja może dotyczyć:
• sposobu rozstania
• warunków rozstania
• rodzaju pozwu o rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania
• władzy rodzicielskiej i miejsca zamieszkania dziecka
• kontaktu dziecka z rodzicem, który nie sprawuje bezpośredniej opieki nad nim
• wysokości alimentów
• korzystania ze wspólnego mieszkania
• podziału majątku
• konfliktów małżeńskich
• konfliktów między bliższymi czy dalszymi członkami rodziny, w tym w rodzinach zastępczych i adopcyjnych, dotyczących kontaktów z dziećmi, czy opieki nad chorymi lub starszymi członkami rodziny.
Dla właściwego przebiegu mediacji niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad, do których należą:
• dobrowolność – warunkiem udziału w procesie mediacyjnym jest wyrażenie na to zgodny obu stron, przy czym uczestnicy postepowania mogą na każdym etapie wycofać się; dobrowolność zakłada również, że wypracowane porozumienie musi być satysfakcjonujące obie strony, a treść ewentualnej ugody zatwierdzona przez uczestników;
• poufność – dotycząca informacji uzyskanych w trakcie rozmów ze stronami i przebiegu spotkań;
• bezstronność i neutralność – mediator nie wspiera żadnej ze stron, pozostaje neutralny wobec przedmiotu sporu, nie narzuca własnych rozwiązań;
Wszczęcie postępowania mediacyjnego następuje na wniosek jednej ze stron. Uczestnicy zapraszani są na spotkanie, w trakcie którego mediator przedstawia zasady mediacji oraz zapoznaje z procedurą mediacyjną. Każda ze stron, po wyrażeniu zgodę na udział w mediacji i osobę mediatora, przedstawia swój punkt widzenia sporu i własne oczekiwania. Dalej, strony, w obecności mediatora, mają możliwość wzajemnego poznania potrzeb, zdefiniowania kwestii spornych oraz przedstawienia propozycji ich rozwiązania. Spotkania mediacyjne dają możliwość poprawy komunikacji miedzy uczestnikami. Poprawa komunikacji ułatwia wzajemne zrozumienie, co z kolei daje szansę na porozumienie. Prowadzący spotkanie mediator czuwa nad prawidłowym przebiegiem postępowania, przestrzeganiem zasad oraz dba, by wypracowane porozumienie i ugoda były zadowalające dla stron. Zawarte porozumienie może przybrać formę pisemnej ugody, która po zatwierdzeniu przez sąd otrzymuje status ugody sądowej.
Mediacja jest alternatywną formą rozstrzygania sporów. W porównaniu z długotrwałym i kosztownym postępowaniem sądowym ma wiele zalet. Pozwala m.in.:
Mieszkańcom gminy, osobom zainteresowanym polubownym rozwiązaniem konfliktu rodzinnego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwonaku oferuje możliwość skorzystania z mediacji. Postępowanie mediacyjne prowadzą wyznaczeni do tego pracownicy socjalni, którzy odbyli specjalistyczne szkolenie w tym zakresie.
Zgłoszenia sprawy do mediacji można dokonać osobiście w sekretariacie GOPS w Czerwonaku, Pl. Zielony 1. Szczegółowe informacje również pod numerami telefonu 61 812 14 89; 61 812 12 79.