Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwonaku
Z cyklu: Specjalista radzi…,
Czas pandemii to trudny okres dla nas wszystkich, w szczególności dla młodzieży, dzieci i ich rodziców. Młodzi ludzie od kilku miesięcy mierzą się z do tej pory nieznaną im formą nauki zdalnej, która jest dla nich (wbrew pozorom ) ogromnym wyzwaniem.
Jej efektywność możemy poprawić wprowadzając w życie pewne zasady, które ułatwią i sprawią, że bez większego uszczerbku edukacyjnego przetrwamy ten czas.
Asystenci rodziny, zatrudnieni w GOPS w Czerwonaku starają się wesprzeć rodziny w codziennej nauce i pomóc wprowadzić w życie metody, które ułatwiają naukę w trybie zdalnym.
- Po pierwsze, zadbajmy o otoczenie wokół nas. Czyste biurko bez tak zwanych: „rozpraszaczy” i porządek wokół nas spowoduje, że łatwiej nam będzie skupić się na wyznaczonych zadaniach.
- Po drugie, w miarę możliwości zaplanujmy sobie wcześniej, co chcemy zrobić i jaki czas chcemy na to przeznaczyć. Większy, trudniejszy materiał podzielmy sobie na mniejsze części co może zapobiec zniechęceniu i braku motywacji.
- Ponadto, podczas zdalnej nauki ustalmy reguły i harmonogram panujący w domu. Domownicy powinni wiedzieć, że w tym czasie w miarę możliwości powinny w domu panować cisza i spokój.
- Każdemu wysiłkowi intelektualnemu sprzyja aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie. Co pewien czas oderwijmy się od biurka, zróbmy kilka przysiadów, czy nawet pójdźmy na krótki spacer, dotlenienie zawsze pozytywnie wpływa na procesy poznawcze.
- Nauki nie odkładajmy na ostatnią chwilę, regularnie powtarzajmy opanowany materiał, co jest istotne zwłaszcza w nauce języków obcych.
- A po nauce oczywiście czas na chwilę przyjemności, drobna nagroda w połączeniu z poczuciem zdobycia nowej wiedzy może sprawić, że nauka stanie się przyjemnością.
Autorzy: Agnieszka Ratajczak, Damian Wilczak -Asystenci Rodziny