Przemoc wobec dzieci – jak pomóc ?
Śmierć ośmioletniego Kamila w ostatnich dniach wstrząsnęła całą Polską. Na kanwie dramatu chłopca, który ze strony najbliższych doświadczył niewyobrażalnych okrucieństw rodzą się pytania, formułowane są oskarżenia kto zawinił, czy można było tego uniknąć. Nie przywróci to dziecku życia, zmusza jednak do refleksji zarówno ze strony instytucji powołanych do ochrony dobra dzieci, jak i osób z najbliższego otoczenia.
Jedno jest pewne, należy zawsze mieć na uwadze dobro najmłodszych, którzy często w środowisku w którym powinni otoczeni być troską i miłością doświadczają przemocy. Pamiętajmy, że możemy być jedynymi osobami, które reagując mogą uratować życie lub choćby pomóc dziecku w jego niekorzystnym położeniu. Nie bójmy się, nie ma przesadzonej, nieuzasadnionej reakcji w sytuacji, kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie dobrostanu dzieci. Trzymajmy się starej polskiej maksymy: lepiej dmuchać na zimne, niż mieć poczucie, że jednak mogliśmy coś więcej.
Nie istnieje jedna złota zasada, według której należy zawsze reagować na przemoc wobec dziecka. Każda sytuacja jest inna. Pamiętajmy, że jako dorośli mamy wszystkie zasoby pozwalające przeciwstawić się przemocy: jesteśmy w stanie zauważyć przemoc, potrafimy się komunikować i zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Zasinienia, zadrapania, obrzęki na ciele są najbardziej widocznymi oznakami doznawanej przemocy. Takie zachowania jak wycofanie, apatia, samookaleczenia również są powodem do niepokoju, a nasza reakcja to nie tylko właściwa empatyczna postawa ale również obowiązek wynikający z kodeksu postępowania karnego.
Zgłaszanie poważnych przestępstw wobec dzieci, takich jak ciężki uszczerbek na zdrowiu lub wykorzystywanie seksualne jest prawnym obowiązkiem każdego obywatela. Uchylenie się od niego grozi pozbawieniem wolności do 3 lat. Dotkliwą karą mogą okazać się również wyrzuty sumienia. Z pewnością dadzą o sobie znać, jeśli będziemy na przemoc przymykać oczy.
Ponadto to my, dorośli, mamy obowiązek uświadamiać dzieci, że wszelkie zachowania przemocowe są niedopuszczalne. Czasem to umyka, dlatego należy to podkreślić – sprawca jest winny przemocy, nie dziecko. Nie można obwiniać dziecka, że zachowało się w sposób niedopuszczalny, niejako prowokując sprawcę.
Miejsca, gdzie możemy zwrócić się o pomoc na terenie gminy Czerwonak: Ośrodek Zdrowia, Policja, Straż Gminna, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Ogólnopolska infolinia w sprawie przemocy – tel. 800 120 002
Ogólnopolski numer alarmowy – tel. 112
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!