GOPS Czerwonak
Powróć do: strona główna

AKTYWNIE, ZDROWO, ZGODNIE – RODZINA NA WOLNYM

AKTYWNIE, ZDROWO, ZGODNIE – RODZINA NA WOLNYM

Nareszcie wiosna! W tym roku zima zaskoczyła nie tylko drogowców… było, minęło.

Czas zrzucić z siebie liczną dzianinę zakładaną często na tzw. cebulę, ubrać lekkie, wygodne wdzianko i w drogę! Właśnie, słońce, przyjemna wiosenna pogoda, długi majowy weekend powodują, że budzą się w nas pomysły i chęci do wyrwania się z domu, choćby gdzieś niedaleko, kto wie czy za rogiem nie czai się wielka przygoda. A może spędzić ten czas razem, wspólnie z rodzicami, dziećmi, siostrą, bratem? Ale jak pogodzić różne preferencje spędzania wolnego czasu? Rower, piknik,  spływ kajakowy, sesja zdjęciowa podczas spaceru w plenerze? Tyle możliwości…

Zastanówmy się, jak wybrać i co zrobić, żeby każdy był zadowolony i miał poczucie dobrze spędzonego czasu. Przede wszystkim stwórzmy plan efektywnego spędzenia wolnego czasu. Niech zawiera on preferencje, hobby członków rodziny, a także intensywność, która powinna być dostosowana do wieku i możliwości dziecka. Najważniejsze, żeby spędzić ten czas razem, a nie obok siebie.
Czy wiesz, że wspólne spędzanie czasu w sposób aktywny na świeżym powietrzu obniża poziom stresu, pogłębia relacje rodzinne a także wzmacnia odporność?. Badania dowiodły, że samo przebywanie na łonie przyrody zmniejsza ryzyko krótkowzroczności u dzieci, co więcej, dzieci aktywnych rodziców mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzyce, nowotwory, choroby cywilizacyjne.

Wspólny czas na świeżym powietrzu oprócz niewątpliwych zalet zdrowotnych, może przyczynić się do poprawy i scalenia więzi rodzinnych. Przebywanie razem, chcąc nie chcąc zmusza nas do aktywniejszej komunikacji między nami. A co składa się na poprawną komunikację? Jest to suma interakcji działań, zachowań, werbalnego i niewerbalnego przekazywania informacji. Jak w większości przypadków, to rodzice lub inne osoby znaczące są wzorem do naśladowania, nie inaczej jest w tej kwestii. Otwarte, spójne komunikaty i adekwatne odpowiedzi w połączeniu z jasnym wyrażaniem swoich opinii i umiejętnością słuchania na pewno sprawią, że tak spędzony czas wpłynie na dobrostan nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. Da nam również poczucie, że doskonale się  rozumiemy i czujemy ze sobą. Powodzenia!